Weboldalunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából cookie-kat használ. Az Adatvédelmi irányelvek menüpontban megtekintheted a sütik kezelésének részletes leírását. 

Kategóriák

Miért veszélyes a túlzott napsütés?

A nyár (általában) kánikulával jár - ezt már egészen kicsi korában mindenki megtanulja. A tűző nap az autótulajdonosok egyik legveszedelmesebb ellensége, ugyanis a napsugárzás következtében megemelkedő hőmérséklet számos veszélyt tartogat magában, amiről könnyű megfeledkezni.

 

 

Nyáron sokszor előfordulhat olyan helyzet, amikor kimondottan veszélyesnek bizonyul a tűző napon huzamosabb időre leparkolni az autót. Ilyen lehet például, ha valaki a kocsiban felejti vagy rövid időre a bezárt autóban hagyja a gyermekét vagy a kiskedvencét. Ugyanakkor akár magára az autóra nézve is ártalmas lehet a kánikula, ugyanis a nagy hőség akár az ablakokat is képes kinyomni.

A forró napokon az autó egyfajta "kis üvegházként" funkcionál, aminek során a kívülről érkező napsugarak rövid hullámhosszú hullámai felmelegítik az autót. Amikor a napsütés hatására melegedni kezd az autó, a belső felületek megpróbálják leadni a bennük felgyülemlő hőt - ezt infravörös hullámok segítségével teszik meg. A hosszabb hullámhosszú hullámokat a kocsi ablaküvege nem engedi át (szimplán visszaveri azt), így a hőenergia csapdába kerül odabent. Ennek következtében a jármű utastere brutálisan gyorsan képes felforrósodni még akkor is, ha a külső hőmérséklet nem is olyan magas.

 

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebookon tett közzé egy táblázatot, amelyből jól látható, hogy az autó akár viszonylag alacsony nyári hőmérséklet mellett is igen nagy mértékben melegedni képes. Az adatokból egyértelműen kiderül, hogy már 20 °C-os kinti hőmérsékletnél is az autó utastere egy óra alatt könnyedén felmelegszik 46 °C-ra, nem beszélve arról, hogyha kint 30 °C, netán 40 °C van, ugyanis ebben az esetben a 70 °C körüli hőmérsékletet is megközelítheti járgányunk belső tere. Nagyon sok olyan balesetről lehet hallani, hogy valaki az autóban hagyta a gyermekét vagy a házikedvencét, tekintet nélkül a napsütés miatti felmelegedésre: sajnos ezeknek a figyelmetlenségeknek nagy része halállal végződik, mivel 38 °C fölött jelentősen megnő a hőguta kockázata.

 

Hipertermia, azaz hőguta akkor következik be, mikor a szervezet tartósan a belső 37°C fölötti hőmérsékleten képtelen az önhűtésre. A pulzus és a légzésszám megemelkedik, miközben a vérnyomás csökken és a bőr elsápad, esetleg kékes színűre változik. Végül a szervek nem kapnak elég vért és bekövetkezik a halál. Kisgyermekekre fokozottan veszélyes a tartós meleg, mert az ő szervezetük hőháztartása még kevésbé fejlett.

 

Hogyan óvjuk meg az autót a felforrósodástól?

  • Lehetőség szerint árnyékos részre parkoljunk, bár figyelembe kell venni azt is, hogy némelyik árnyék nem állandó, hanem számítani kell rá, hogy a nap járásának megfelelően arrébb mozdul. Érdemes úgy leállítani az autót, hogy ha lehet a fenekével, vagy a legkisebb üvegfelülettel ellátott részével nézzen a nap felé.
  • A szélvédő és az üvegfelületek eltakarása szintén segíthet. Árnyékolásra hővisszaverő fóliát érdemes használni, amit akár kívülről is az ablakra fogathatunk az ablaktörlőlapátok segítségével. Ha nincs tükrös ezüstfólia, akkor egy mezei pokróc, kiszuperált lepedő is megteszi, mivel az is jobb, mint a semmi.
  • Hosszabb távon gondolkodva a hővédő ablakfóliázás is jó megoldás lehet, ez tartós, akár évtizedes védettséget is nyújt nemcsak a felmelegedés, hanem a káros UV sugárzás ellen is, ami az emberi bőrt ugyanúgy károsítja, mint az autó műanyag részeit, fényezését, lámpaburáit.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog